SMT-1820-T-12V-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMT-1820-T-12V-R |
Description | BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 15mA 2kHz 90dB @ 12V, 10cm Surface Mount Solder Pads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMT-1820-T-12V-R Models |
Category | Technology Piezo |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 12V, 10cm |
Series | Current - Supply 15mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Port Location Top |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven | Mounting Type Surface Mount |
Input Type Peak-Peak Signal | Termination Solder Pads |
Voltage - Rated 12 V | Size / Dimension 0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm) |
Voltage Range 1 ~ 25V | Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm) |
Frequency 2kHz |