RQ3G100GNTB
DigiKey Part Number
RQ3G100GNTBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ3G100GNTBCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ3G100GNTBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ3G100GNTB
Description
MOSFET N-CH 40V 10A 8HSMT
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 10A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ3G100GNTB Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.4 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
615 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.3mOhm @ 10A, 10V