RSF015N06TL
DigiKey Part Number
846-RSF015N06TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RSF015N06TLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RSF015N06TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF015N06TL
Description
MOSFET N-CH 60V 1.5A TUMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 1.5A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
110 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 1.5A, 10V