10YXJ1000M10X12.5
DigiKey Part Number
1189-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXJ1000M10X12.5
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10YXJ1000M10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
648.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
865 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C