16ZLH1000MEFCSG10X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 5 198
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 507
Chemi-Con
In Stock: 480
Chemi-Con
In Stock: 157
Chinsan (Elite)
In Stock: 599
Nichicon
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
16ZLH1000MEFCSG10X16
DigiKey Part Number
16ZLH1000MEFCSG10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLH1000MEFCSG10X16
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZLH1000MEFCSG10X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.056 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.76 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C