16ZLH1000MEFCTA8X20
DigiKey Part Number
1189-16ZLH1000MEFCTA8X20CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16ZLH1000MEFCTA8X20TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLH1000MEFCTA8X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16ZLH1000MEFCTA8X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C