16ZLJ1000MT78X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 027
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3 355
Datasheet
Panasonic Industry
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
16ZLJ1000MT78X20
DigiKey Part Number
16ZLJ1000MT78X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLJ1000MT78X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZLJ1000MT78X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.176 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C