DW-08-07-T-S-200
DW-08-07-T-S-200
DW-08-07-T-S-200
DigiKey Part Number
SAM15136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-07-T-S-200
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-07-T-S-200 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)