DW-08-08-T-S-315
DigiKey Part Number
612-DW-08-08-T-S-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-08-T-S-315
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-08-T-S-315 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height
0.315" (8.000mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)