BMH1401P36A1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1401P36A1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1401P36A1A
Description
MOTOR 140MM IP65 KEY ENC SINGLE1
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 2.4kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1401P36A1A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1090 / 7700
Power - Rated
2.4kW
Series
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC