SD12C.TCT
DigiKey Part Number
SD12C.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
SD12C.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
SD12C.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD12C.TCT
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD12C.TCT Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)