SD12CT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 16
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 12 461
Comchip Technology
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
19V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
SD12CT1G
DigiKey Part Number
SD12CT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SD12CT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SD12CT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD12CT1G
Description
TVS DIODE 12VWM 19VC SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SD12CT1G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
350W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Not For New Designs
Capacitance @ Frequency
64pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V