UTGX6JC12E10S
DigiKey Part Number
1539-UTGX6JC12E10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTGX6JC12E10S
Description
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bag
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
12-10
Cable Opening
0.197" ~ 0.472" (5.00mm ~ 12.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C