UTS012E10S
DigiKey Part Number
SOU1511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS012E10S
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UTS012E10S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C