UTS6JC12E10P
DigiKey Part Number
SOU1518-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS6JC12E10P
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
UTS6JC12E10P Models
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Current Rating (Amps)
4.5A
Voltage Rating
250V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C