UTS712E10S
DigiKey Part Number
SOU1527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS712E10S
Description
CONN RCPT 12-10 10 GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UTS712E10S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C