UTS712E10P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Souriau-Sunbank by Eaton
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Interconnect Solutions for the Railway Industry
UTS712E10P
DigiKey Part Number
SOU1526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS712E10P
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UTS712E10P Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C