LDLN025M18R
DigiKey Part Number
497-17804-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17804-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDLN025M18R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDLN025M18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
425 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA