LDLN025M33R
DigiKey Part Number
497-17777-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17777-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17777-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDLN025M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LDLN025M33R Models
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA