VEJ330M1HTR-0607S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
KEMET
NextGen Components
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VEJ330M1HTR-0607S
DigiKey Part Number
4403-VEJ330M1HTR-0607STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEJ330M1HTR-0607S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
91 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C