PXE20-24WD15
DigiKey Part Number
285-PXE20-24WD15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXE20-24WD15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 666mA, 666mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXE20-24WD15 Models
Category
Current - Output (Max)
666mA, 666mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 8.6mm)