PXE20-24WS05
DigiKey Part Number
285-PXE20-24WS05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXE20-24WS05
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXE20-24WS05 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 8.6mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A