B82472P6153M000
DigiKey Part Number
495-77093-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77093-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77093-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6153M000
Description
FIXED IND 15UH 1.53A 80 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.53 A 80mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472P6153M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.35A
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)