FG26X7R2E104KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 495
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 3 689
Parametric Equivalent
In Stock: 469
Parametric Equivalent
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG26X7R2E104KNT00
DigiKey Part Number
FG26X7R2E104KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7R2E104KNT00
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG26X7R2E104KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)