FK20X7R2E104KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 12 729
Datasheet
Similar
In Stock: 495
Similar
In Stock: 400
Murata Electronics
Murata Electronics
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK20X7R2E104KN000
DigiKey Part Number
445-FK20X7R2E104KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK20X7R2E104KN000
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK20X7R2E104KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)