RT424012F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 27 695
Datasheet
New Product
Image for RT424012F is not available
RT424012F
DigiKey Part Number
1111-RT424012F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424012F
Description
POWER/SIGNAL RELAY 2 FORM C DPDT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RT424012F Models
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
360 Ohms