T4112502041-000
DigiKey Part Number
A134547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4112502041-000
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD SCREW
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
EDA/CAD Models
T4112502041-000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut
Part Status
Not For New Designs
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
4
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-4
Cable Opening
0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C