T4112502042-000 is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 69
Datasheet
Image for T4112502042-000 is not available
T4112502042-000
DigiKey Part Number
T4112502042-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4112502042-000
Description
CONN PLUG FMALE 4P SILVER SCREW
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Datasheet
EDA/CAD Models
T4112502042-000 Models
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
4
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-4
Cable Opening
0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C