T9AS1D12-15
T9AS1D12-15
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AS1D12-15
DigiKey Part Number
PB1857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1D12-15
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 15VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T9AS1D12-15 Models
Must Operate Voltage
11.25 VDC
Must Release Voltage
1.5 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
66.7 mA
Coil Resistance
225 Ohms