T9AS1D12-12
T9AS1D12-12
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AS1D12-12
DigiKey Part Number
PB302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1D12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T9AS1D12-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
8310VA
Relay Type
Coil Current
83 mA
Coil Resistance
144 Ohms