PTRH-1A-12SF-X
DigiKey Part Number
2634-PTRH-1A-12SF-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTRH-1A-12SF-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
CUL, cURus, UL
Load - Max Switching
9000VA, 3300W
Relay Type
Coil Current
80 mA
Coil Resistance
150 Ohms