AZ2150-1AE-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1AE-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1AE-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms