55A0111-22-90 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
22 AWG Hook-Up Wire 19/34 White, Black Stripe 600V
55A0111-22-90
DigiKey Part Number
55A0111-22-90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-22-90
Description
HOOK-UP STRND 22AWG 600V WHT/BLK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Conductor Material
Jacket (Insulation) Diameter
0.043" (1.09mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/34
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG 600V BK FEET
In-Stock: 18139
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE FOOT
HOOK-UP STRND22AWG600VGREEN FEET
HOOK-UP STRND 22AWG 600V W/R
HOOK-UP STRND 22AWG 600V WHT/ORG