DWFR-16/4-0-STK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 1 993
Datasheet
In Stock: 52
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.630" (16.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
DWFR-16/4-0-STK
DigiKey Part Number
1111-DWFR-16/4-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWFR-16/4-0-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES D
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Series
Material
Packaging
Bag
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
60°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.630" (16.00mm)