LP38856-1.2EVAL
DigiKey Part Number
296-49806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38856-1.2EVAL
Description
EVAL BOARD FOR LP38856
Customer Reference
Detailed Description
LP38856 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP38856
Voltage - Output
1.2V