LP38856S-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
LP38856S-1.2/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38856S-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP38856S-1.2/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 3A