TPSM63608RDFR
DigiKey Part Number
296-TPSM63608RDFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63608RDFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63608RDFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63608RDFR
Description
HIGH-DENSITY, 36-V INPUT, 1-V TO
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 20V 6A 3V - 36V Input
EDA/CAD Models
TPSM63608RDFR Models
Category
Current - Output (Max)
6A
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
94.3%
Package / Case
22-PowerBQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.30" L x 0.26" W x 0.16" H (7.5mm x 6.5mm x 4.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V