WAU24-1000
DigiKey Part Number
237-2300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU24-1000
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 24VAC 1A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24VAC 1A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAU24-1000 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Manufacturer
Triad Magnetics
Power (Watts)
24 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
North America
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Form
Wall Mount
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Output
24VAC