WAU24-450
DigiKey Part Number
237-1893-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU24-450
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 24VAC 450MA
Detailed Description
24VAC 450mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU24-450 Models
Power (Watts)
15 W
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Packaging
Box
Efficiency
80%
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
1.61" L x 1.97" W x 2.76" H (41.0mm x 50.0mm x 70.0mm)
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input
120VAC
Voltage - Output
24VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Current - Output (Max)
450mA