MAL213654102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 280
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Rubycon
TDK
In Stock: 502
Chinsan (Elite)
In Stock: 134
Surge
In Stock: 500
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL213654102E3
DigiKey Part Number
MAL213654102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213654102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
62 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C