L65DR12L
DigiKey Part Number
L65DR12L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L65DR12L
Description
LED PNL IND RED DIFF 5MM PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 30° 12V 10mA PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L65DR12L Models
Category
Current
10mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
30mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
622nm
Lens Color
Red
Viewing Angle
30°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
PC Pin
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V