DTE4024S24
DigiKey Part Number
1470-3366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE4024S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 40W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 1.67A 36V Input
EDA/CAD Models
DTE4024S24 Models
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Power (Watts)
40W
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
24V