DTE4048S24
DigiKey Part Number
1470-3370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE4048S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 1.67A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE4048S24 Models
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
40W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
24V