10061913-110CLF
DigiKey Part Number
609-10061913-110CLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10061913-110CLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
10061913-110CLF Models
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions
36
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)