EKYA100ELL102MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKYA100ELL102MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA100ELL102MJC5S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA100ELL102MJC5S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
519 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
865 mA @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C