ELXZ6R3ELL102MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1 645
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2 936
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 228
Nichicon
In Stock: 178
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXZ6R3ELL102MH15D
DigiKey Part Number
565-1878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ELL102MH15D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
438 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C