AP7343DQ-29FDZW-7
DigiKey Part Number
31-AP7343DQ-29FDZW-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7343DQ-29FDZW-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7343DQ-29FDZW-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343DQ-29FDZW-7
Description
IC REG LINEAR 2.9V W-DFN2020-6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA W-DFN2020-6 (Type A1)
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V