NCV8705MT28TCG
DigiKey Part Number
NCV8705MT28TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8705MT28TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8705MT28TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8705MT28TCG
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WDFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8705MT28TCG Models
Category
PSRR
73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Mfr
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V