AP7347DQ-28FDZW-7
DigiKey Part Number
31-AP7347DQ-28FDZW-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7347DQ-28FDZW-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7347DQ-28FDZW-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7347DQ-28FDZW-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V W-DFN2020-6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Current Limit, Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 500mA