EAST1005BA0
DigiKey Part Number
1080-EAST1005BA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST1005BA0CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST1005BA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1005BA0
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Blue 471nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST1005BA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
5mA
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
468nm
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.45mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm